Seçeceğiniz iş, hayatınızı şekillendirme ve geleceğinize yön verme sürecinde önemli bir role sahiptir. İş arama sürecinde iyi bir araştırma yapmalı ve seçenekler sıralanarak hiçbir detay atlanmadan değerlendirilmelidir.

İş arama süreci çoğu zaman zorlu geçen bir süreçtir. Uzun bekleyişler sonunda gelen olumsuz cevaplar kendinize olan güveninizi yitirmenize ve kendinizi değersiz hissetmenize sebep olabilir. Bu zorlu süreçte yapmanız gereken hedefinize odaklanmak ve pes etmemektir. Bu süreçte önemli olan kendinizi tanımak ve yeteneklerinizin farkına varmak, kendinizi keşfetmek ve olumlu yönlerinizi en iyi şekilde karşı tarafa aktarmanın yollarını bulmaktır. Aldığınız eğitim ve çalışmak istediğiniz alan ya da yetenekleriniz her zaman birbiri ile uyumlu olmayabilir. Böyle bir düşünceniz varsa ilgi duyduğunuz konularda seminerlere, sertifika programlarına ve sektörel etkinliklere katılabilirsiniz. 

Başarılı bir iş görüşmesi için önemli tavsiyeler

  1. Oturulacak yer gösterilmeden oturmayın.
  2. Görüşme sırasında saate kesinlikle bakmayın.
  3. Görüşmeci konuyu açmadan maddi olanakları sormayın.
  4. Göz temasını kesmeyin.
  5. Bir sorunun cevabını bilmiyorsanız “Bilmiyorum” demekten çekinmeyin.
  6. Kariyerinizle ilgili yanıltıcı bilgi vermekten kaçının.
  7. İş görüşmeleri kişisel görüşmelerdir. Görüşmelere ailenizden biri ya da arkadaşlarınız götürmeyin.
  8. Kişisel referans mektuplarınızı ve öz geçmişinizin bir fazlasını alın.
  9. Gücünüz ve zaaflarınız hakkında dürüst olun.
  10. Görüşeceğiniz kişi yorgun, aksi, dağınık olabilir. Dikkatsiz (İsminiz ne demiştiniz?) gibi görüşmeden de geçseniz, hiçbirine aldırmadan görüşmeyi sürdürün.

RumeliKAM güncel iş ilanlarınız için tıklayınız.

X