Şirket yöneticileri veya işe alım uzmanı ile işe başvuran adayın bir oturumda birbirlerini daha iyi tanımak için bir araya gelmesidir.

Mülakat öncesi;

Mülakat sırasında;

İşte Gelebilecek Muhtemel Sorular

Neden bu mesleği seçtiniz?

Seçtiğiniz bölümü, mesleği neden seçtiğinizi kısa ve net cümlelerle anlatın. “Bilmiyorum”, “Puanım bu bölüme yetti” gibi ifadeler kullanmaktan kaçının. Seçtiğiniz mesleğin kişiliğinize hitap ettiğini anlatabilir, kendi pencerenizden gördüğünüz mesleki artılardan söz edebilirsiniz.

Neler sizi motive eder/motivasyonunuzu düşürür?

Görüşme öncesinde, iş hayatında sizi motive edebileceğini düşündüğünüz birkaç madde belirleyin. Motivasyonunuzu düşüreceğini düşündüğünüz konulardan bahsedecekseniz, bu tür olaylar karşısında kişisel motivasyonunuzu nasıl arttırabileceğinizi ve durum kurtarma planınızı da anlatmaktan çekinmeyin. 

Firmamız hakkında neler biliyorsunuz?

Görüşme öncesinde mutlaka görüşeceğiniz firma hakkında araştırma yapın. Hangi iş kollarında hizmet verildiği ve kuruluş bilgileri mülakat esnasında işinize yarayabilir.

Daha önceki işinizden kazanımlarınız neler?

Öncesinde bir deneyiminiz yok ise okul hayatınızın kazanımlarından söz edebilir, katıldığınız öğrenci kulüpleri, seminer ve eğitimlerin meyvesini toplayabilirsiniz! Öncesinde bir iş deneyiminiz var ise, kişisel ve profesyonel anlamda size kattığını düşündüğünüz kazanımları anlatabilirsiniz. 

Son işinizden neden ayrıldınız?

Çalışmış olduğunuz son şirketi kötülemekten kesinlikle kaçınmalısınız. “Yöneticiler çok kötüydü”, “İş çok sıkıcı, aşırı yoğun ve stresliydi” gibi
ifadeleri kullanmamalısınız. Son çalışmış olduğunuz firmada gelişiminizi tamamladığınızı düşünüyorsanız, kendinize ve şirketinize verebilecekleriniz azalmışsa, mutlaka belirtmelisiniz. Birkaç somut örnekle de destekleyebilirseniz, anlattıklarınız havada kalmamış olur. 

Sizi kimlere sorabiliriz?

“Çalıştığım herkese, kurumun tüm personeline sorabilirsiniz” gibi ifadeler kullanmaktan kaçının. Öz geçmişinizde belirttiğiniz referanslarınızdan bahsedebilir, ilgili kişilerin görev tanımlarını ve hangi konularda birlikte çalıştığınızı anlatabilirsiniz.

Yeni Mezunlar İçin Örnek Sorular

X